Inteligentný dom neexistuje ?!

Každá firma alebo technik, ktorý vie zapojiť svetlo s pohybovým snímačom bude v dnešnej dobe tvrdiť, že vie zrealizovať inteligentný dom. Až tak hlboko degradovalo ľahostajné používanie marketingového výrazu "inteligentný dom" prácu odborníkov a firiem, ktoré sa naozaj vedia aspoň priblížiť k zrealizovaniu skutočného inteligentného domu.

Riadiacich systémov pre domácu a rezidenčnú automatizáciu nie je na našom trhu veľa. Firiem, ktoré sú tzv. systémoví integrátori a absolvovali "až" jednodňové školenie na niektorý "inteligentný" riadiaci systém, je neúrekom. Odborníci na silnoprúdové rozvádzače alebo audio techniku zrazu dokážu sľúbiť a zrealizovať kybernetický zázrak v hocakej stavbe za pár eur. Všetko by bolo v poriadku, len keby nesľubovali inteligentný dom, ale pomenovali veci pravým menom - domáca automatizácia.

Firmy, ktoré vedia dať pojmu inteligentý dom aj technický význam, sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Pritom riadiace systémy používané pri ich realizáciách sú len polovicou úspechu. Projekty musia riešiť a programovať technici, ktorí si nemyslia, že Modbus je skratka pre moderný autobus. Nemôžu prezentovať svoj prevratný a úžasný systém s tým, že majú práve horúcu novinku - komunikačný RS232 port. A už vôbec nesmú tvrdiť, že práve ovládanie domu cez iPhone ho robí inteligentným. Integrátor alebo technik inteligentných domov musí byť odborník na všetko. Vie odborne komunikovať s každým subdodávateľom technológie. Integrátor vie každej subtechnológii zadať podmienky integrácie a vie vyhodnotiť každé zariadenie, či je schopné stať sa súčasťou inteligentného riadenia. Integrátor pracujúci s robustným riadiacim systémom vie splniť 90% požiadaviek aj toho najnáročnejšieho investora, nepozná slovo "nedá sa" a nehľadá dôvody prečo sa niečo nedá urobiť. Integrátor je rovnaký odborník na prípravu teplého alebo studeného média na primárnej technologickej úrovni ako aj na distribúciu obrazu, zvuku alebo streamovanie multimediálneho obsahu.

Inteligentný dom neznamená vypnutie svetla alebo zatiahnutie žalúzií v celom dome jedným tlačidlom. To je zjednodušená pointa tohto článku a zároveň odkaz firmám s nízkonákladovou domácou automatizáciou, ktoré sa stavajú do pozície odborných integrátorov inteligentných domov.

Ing. Michal Juríček
Incontrol, s.r.o.